Tradiční koření pro uzení

Kaiserův průvodce tradičníma chutěma

Kaiserovo koření

Když jsem projížděl svět a ochutnával nejrůznější pokrmy, narazil jsem na hromadu známejch i těch úplně neznámejch koření. Ale vám tady, sousedi, chci vyprávět o těch tradičních, který mám pořád nejradši. Tyhle starý dobrý koření, co vám z každýho kousku masa udělaj pořádnou lahůdku, jsou prostě k nezaplacení. Představím pár těch nejlepších, co už léta držej v kuchyni prvního fleka.

 

Sůl

 

 ta je základem všeho dobrýho v kuchyni, a kde jinde by měla hrát hlavní roli, než při uzení a nakládání našich masných pochoutek. Když maso nakládáme, sůl ho nejen šťavnatě konzervuje, ale taky brání růstu těch nežádoucích bacilů a pomáhá masu zbavit se vody, což mu dodá na trvanlivosti. A v udírně? Sůl umí masíčko krásně šťavnaté udržet, takže po uzení je něco na zub.
Ale pozor, ne každá sůl je pro každou lahůdku. Máme kamennou, mořskou, jemně rafinovanou, a dokonce i speciální uzené soli, co každému kousku dodají tu pravou chuť. A co bychom byli za uzenáře, kdybychom si někdy nepohráli i s rychlosolí, co sousede? Rychlosůl, to je tajná zbraň pro rychlejší přípravu těch nejvýraznějších kousků. Obzvlášť když nám čas tlačí na pilu a když chceme, aby bylo maso rychle hotové a zůstala mu krásná barva na řezu. S běžnou solí může maso lehce zašednout. Tato sůl je obohacená o směs nitritů, která pomáhá masu rychleji dozrát a zároveň zůstat bezpečná k jídlu.

Jenže, jak už to bývá, s každou dobrotou přichází i trochu starostí. Příliš mnoho soli může zatížit staré srdce, a to nechceme. Takže, sousede, sůl vždy s rozumem a podle zdraví. Ať si můžeme naše uzené pochoutky vychutnávat bez obav!


Černý pepř

 

 Černý pepř, ten starej dobrej kamarád z kuchyně, co k nám přichází z bobulí rostliny Piper nigrum, patří mezi nejstarší a nejoblíbenější koření pod sluncem. V každý správný kuchyni a nejen tam, najdeš ho jak v uzeninách, tak v nakládaným masu, kde svou silou umí každý kousek pořádně oživit. A když ho při uzení nasypeme na maso, tak to je panečku poezie! Pepř přidá tomu našemu kousku takovou tu pravou štiplavou a pikantní notu, co krásně ladí s jinýma kořeníma.

i pepř může mít svý mouchy. Když s ním člověk přežene, může mu to pořádně zamotat pajšl. Takže, sousedi, s pepřem to chce cit a míru, abyste si uzený pochoutky mohli užívat a přitom si nezavařit.


Paprika

 

Paprika, co se mele z měkkých nebo trochu pikantních plodů papriky, je fakt populární koření, co dodává jídlům bohatou barvu a jemnou chuť. Když jde o uzení nebo nakládání masa, tak paprika tam přihodí svoji charakteristickou červeň a sladkost, co se hrozně dobře snoubí s chutí masa.
Hlavně v salámech a klobásách je paprika základ. Hodně se s ní setkáš v maďarské nebo španělské kuchyni, kde je klíčovou součástí uzenin jako chorizo nebo paprikáš. Nejenom, že zlepšuje chuť masa, ale i mu dává tu lákavou červeň, což je hrozně důležitý pro vzhled těchto výrobků. Papriku maj v různých formách, od sladké po uzenou, což dává prostor pro experimenty s chutěma.

V salámech a klobásách se paprika přidává rovnou do masové směsi nebo se používá v marinádách a kořenících pastách, který se nanesou před uzením. Musíš ale vybírat správný množství a druh papriky, aby to nebylo moc přes čáru a hezky to ladilo s ostatníma surovinama.

Paprika je taky bohatá na vitamín C, což je super pro tvoji imunitu. A má taky karotenoidy s antioxidačními účinkami, co můžou podporovat zdraví očí a kůže. A nezapomeň na capsaicin, co má protizánětlivý účinky a může výborně pomoct srdci.

Paprika dorazila do Evropy s Kolumbem z Ameriky a stala se hitem po celým kontinentu v 16. století. Maďaři z ní udělali národní poklad a používají ji na guláš a další výborný jídla.

Paprika nejen že dělá jídla hezčí a chutnější, ale taky přináší zdravotní bonusy, co dělají z ní top koření v kuchyních po celém světě. Její schopnost vylepšit chuť salámů a klobás je prostě něco, co ve tvý kuchyni nesmí chybět.




Česnek

 

to je takovej kuchyňskej univerzál, kterej používaj lidi po celým světě. Jeho silná, pálivá chuť a charakteristický aroma z něj dělaj nepostradatelnou součást spousty receptů, nejen když se maso udí nebo nakládá.
ČesnekKdyž máš v plánu udělat nějaký to uzený nebo marinovaný maso, česnek ti dodá tu pravou hloubku a grunt. Funguje skvěle s drůbeží, s vepřovým, hovězím, ba i s jehněčím. A v nakládačkách, tam česnek vytváří peckovou symbiózu s ostatním kořením a vytahuje z masa silný a komplexní chutě, zároveň jako přírodní konzervant díky svým antibakteriálním schopnostem.

Ale abys věděl, čerstvej česnek na uzení je nejlepší. Čerstvě strouhanej nebo rozdrcenej uvolňuje víc olejů a dává masu ten správnej nářez víc než jakejkoliv sušený česnek. A když ho přihodíš do marinády nebo jako rub na maso, tak to budeš mít šmakovku, která po uzení bude cítit na míle daleko.
Česnek má ale i další skvělý vlastnosti – je to bomba plná vitamínu C a B6, manganu a selenu. A to nejlepší? Alicin, co je v něm obsaženej, má protizánětlivý účinky a dokáže ti pomoct s imunitou a srdcem.

No a víš, že česnek byl populární už ve starověkým Egyptě? Byl tak cennej, že se prý používal dokonce jako měna. A co víc, Egypťani ho brali jako lék na různý choroby a používali ho i k posilnění vitality. Takže když přidáš česnek do svýho jídla, bereš si kus historie plný zdraví.


Bobkový list

 

Bobkový list, ten kouzelník z rostliny Laurus nobilis, je v kuchyni považován za pravej poklad. Ať už máš v plánu udit maso nebo ho nakládat, bobkový list dodá tomu všemu nezaměnitelnej šmrnc. Jeho svěží, lehce hořká chuť krásně doplňuje chuťový tóny masa a ve výsledku ti na talíři zůstane skutečnej chuťovej zážitek. A nejen to! V nakládačce bobkový list výborně zapracuje, maso s ním získá bohatší chuť a dlouho vydrží čerstvé.

A víš, že bobkový list je taky plnej zdravotních výhod? Díky svým protizánětlivým a antibakteriálním vlastnostem ho často využívali různí lidoví šarlatání pro zlepšení trávení a lepší dýchání. Ale jako u všeho, i tady platí – všeho s mírou. Bobkový list je sice skvělej, ale když ho použiješ moc, může ostatní chutě festovně přebít.

Tak nezapomeň, když příště budeš udit nebo nakládat, bobkový list to vždy posune na novou úroveň!

 

Hořčičné semínko

 

Hořčičný semínko, to je parťák, co v kuchyni nechybí, když chceš pokrmům přidat šťávu a charakter. V uzení a nakládání mas se hořčičná semínka sypou ve velkým, protože kromě toho, že masu dodají pikantní šmrnc, tak ho taky chrání před nepříjemnýma bakteriema díky svým konzervačním schopnostem.
Hořčičné semínkoMáme tu žlutou hořčici, co jí někdy říkají bílá, hnědou a taky černou. Každá trochu jinak ochutí to, co zrovna futruješ do udírny nebo nakládáš do láků. V uzení se hořčičná semínka často kombinují s jinejma kořeníma pro vytvoření bohatejch marinád nebo rubů, který masu dodaj pikantní a jemně ostrej podtón.
Nejenže hořčičná semínka přidají jídlu chutě, ale jsou i celkem zdravý. Maj plno antioxidantů, minerálů a omega-3 mastných kyselin, co můžou prospět tvýmu srdci a oběhu. A když už jsme u těch zdravotních výhod, tak mají i trochu těch antibakteriálních vlastností, co pomůžou tvýmu střevu v pohodě zpracovat to, co se svýma komplicema u udírny sníš.

Ale pamatuj, s hořčičnýma semínkama to chce rozumně ladit. Jejich chuť může být dost silná a v některých jídlech by mohla přebít všechno ostatní. Takže když je používáš v láku nebo v kořenící směsi na uzeniny, je dobrý je mísit s jinýma kořeníma, aby všechno krásně ladilo a šmakovalo.

 

Muškátový květ / ořech

 

Muškátový ořech, pochází z tropického stromu Myristica fragrans. Tenhle kořenící klenot je známej svojí bohatou, teplou a mírně sladkou chutí. A nezapomeň na muškátový květ, což je zaschlý obal semínka stromu a nosí podobný, ale jemnější aroma.

V kuchyni se muškátový ořech často objevuje nejen v dezertech a nápojích, ale i ve směsích na maso, ať už jde o uzené či nakládané kousky. Přidá totiž masu jedinečnou hloubku a perfektně se snoubí se sladkým či pikantním rubem a marinádami. V nakládacích lácích pak muškátový ořech a květ vykouzlí bohatej a aromatickej nálev, co zlepšuje chuť i konzervaci masa. Takže, když přidáváš tohle koření do svých pokrmů, drž se hesla "méně je někdy více", abys zachoval zdraví i dobrou chuť jídla.

 

Nové koření

 

Seznámím tě s kořením, co zavoní po celý kuchyni jako žádný jiný – nové koření, nebo taky (All spice, Jamajskej pepř, myrtovej pepř, př. pimento). Tahle lahůdka pochází z nezralých, sušených bobulí rostliny Pimenta dioica, která se pyšní domovinou v Karibiku a Střední Americe.
Nové kořeníNové koření dostalo svůj název díky svý unikátní chuti, která v sobě míchá nádech skořice, hřebíčku a muškátovýho ořechu, i když ve skutečnosti pochází z úplně jiný rostliny. V gastronomii je to pravej klenot pro uzení a nakládání mas, kde jeho bohatý, teplý a lehce pepřový aroma dokáže zázraky. Nové koření skvěle ladí s jinými kořeními a je zvlášt oblíbený v receptech na uzený a marinovaný masa, kde přidává hloubku a komplexnost chuti.

Za zmínku stojí i jeho zdravotní přínosy, jelikož obsahuje eugenol s antiseptickými a protizánětlivými vlastnostmi, kteej může podpořit trávení a zlepšit zdraví tvýho zažívacího systému. Tento silnej antioxidant také bojuje proti oxidativnímu stresu a podporuje imunitní systém.

Ale Sousede, používejte nové koření s rozvahou, jeho silná vůně může snadno přebít ostatní chutě. Ale ve správným množství může masu při uzení nebo nakládání dodat nezapomenutelné aroma, co si rychle získá tvoje chuťový buňky. Tak neváhejte a zkus, jak ti nové koření zpříjemní uzení!

 

Kmín

 

Kmín je pravej klenot v kuchyni, co nikdy nezklame. Využiješ ho hlavně v uzeninách a nakládačkách, protože jeho zemitý, trochu oříškový tón dokáže masu dodat tu správnou sílu. Ve světě uzení a marinád kmín hraje první housle, jeho chuť krásně doplňuje kouřovost masa a dodává všemu bohatší, hlubší profil.

Nejen v kuchyni si vedeme dobře s kmínem, ale i v lékárně – pomáhá s trávením a takovými těmi běžnými žaludečními potížemi. Ale nezapomeň, že i kmín má svou sílu a větší množství může přebít ostatní chutě. Takže s kmínem to chce jemnou ruku a trochu citu, aby jídlo bylo akorát pikantní, ale ne příliš.

Takže se neboj přidat kmín do svýho kulinářskýho repertoáru, protože je to nenahraditelnej druh koření, pokud to s uzením myslíš vážně.

 

Tymián

 

to je kouzelník z rodu hluchavkovitých, co voní po celým Středomoří. A že ho lidé používají už od pradávna. Jeho variace jako je tymián obecný, citronový nebo divoký mají každej svůj specifickej nádech – citronovej přidá jemnou citrusovou vůni a obecný má víc zemitej a intenzivní charakter.

V kuchyni, hlavně když se uzeniny krájí, tymián přidá masu bohatou a aromatickou chuť, co krásně ladí s kouřovostí. A když se dává do láku, často ho kombinuju s rozmarýnem, česnekem, nebo pepřem, což vytváří skvělou chuťovou směs, která nejenom, že maso ochutí, ale pomáhá i s jeho konzervací.

Tymián není jen chutnej, ale má i spoustu zdravotních přínosů, včetně antiseptických a antimikrobiálních vlastností, co pomáhají udržet maso dýl čerstvý a bezpečný. Takže když to s uzením myslíš vážně, tymián by ti v kuchyni neměl chybět, je to jistota.

 

Rozmarýn

 

to je ta bylinka, co nesmí chybět v žádný kuchyni, známá svým silným, jehličnatým aroma a pikantní chutí. Skvěle se hodí nejenom do uzenýho a nakládaného masa.
Rozmarýn (Rosmarinus officinalis) je keř s dlouhýma, tenkýma listama, co voní jako pryskyřice. Je hned několik odrůd rozmarýnu, každá s trochu jinak silným aroma, ale všechny dokážou z masových pokrmů udělat chuťovej zážitek. Ať už je to citronový rozmarýn s jemnou citrusovou vůní nebo obecný s víc zemitějším tónem.Koření rozmarýnPři uzení masa rozmarýn přidává tu správnou bylinkovou chuť, která skvěle doplňuje kouřovost masa. Obzvlášť dobře to pasuje k jehněčímu, hovězímu a drůbežímu masu. Když maso nakládáš, tak rozmarýnové větvičky často kombinuj s dalším kořením jako tymián, česnek a pepř, aby ti vznikla bohatá a aromatická marináda, co maso perfektně dochutí.
Kromě svýho kulinářskýho kouzla je rozmarýn taky ceněnej pro svý zdravotní benefity. Obsahuje spoustu antioxidantů, který mají protizánětlivý účinky a můžou zlepšit trávení a dokonce podporovat výkon mozku. A díky svým antimikrobiálním vlastnostem rozmarýn pomáhá prodlužovat trvanlivost nakládanýho masa.

Takže, jestli se chystáš na nějaký to uzení nebo marinování, nezapomeň na rozmarýn. Jeho výrazný tóny ti přinesou nezapomenutelnou chuť a navíc se trochu postarají o tvoje zdraví.

 

Koriandr

 

 je jedno z těch koření s bohatou historií a širokou paletou použití, obzvlášť milovaný ve středoasijských, latinskoamerických a jihoasijských kuchyních. Jeho semena, ať už celej nebo mletej, mají takovej ten mírně oříškovej, pikantní šmrnc s citrusovejma tónama, co dávaj jídlům nezaměnitelnou aromatickou hloubku.

Když se bavíme o uzení a nakládání masa, tak koriandr hrává klíčovou roli. Jeho jemně pikantní a citrusový tóny umí krásně zvýraznit chuť masa, aniž by přebíjel ostatní chutě. Funguje ve spojení s dalším kořením jako kmín, česnek a chilli, kde spolu vytvářej vyladěnou chuťovou směs. A když maso nakládáš, tak koriandr pomáhá uchovat maso a dodává mu čerstvou a aromatickou chuť, co je obzvlášť dobrá ve studenejch uzeninách.

Koriandr se dělí na dva hlavní typy – koriandr semenatý, což jsou semena používaný jako koření, a listovej koriandr, známej taky jako čerstvá nať nebo cilantro, co se používá jako bylinka na ozdobu a dodání chuti pokrmům.

Koriandr byl už v antických civilizacích používanej jako léčivá bylina a koření. Dokonce se našel ve hrobkách egyptských faraónů, což ukazuje, jakej měl význam.

Hold koriandr je ceněnej pro svou unikátní chuť a schopnost obohacovat různý pokrmy, obzvlášť uzený a nakládaný maso, kde jeho citrusovej pikantní profil přináší výjimečný výsledky.

 

Jalovec

 

Patří do manšaftu uzenářskejch koření, co se chlubí těma svýma modročernejma bobulema. Tyhle plody, co voněj jak borovice, dávají masům při uzení nebo nakládání jedinečnou chuť. Jsou výborný pro přípravu uzenin, kde jejich dřevitý a lehce pikantní aroma dokáže masu dodat hloubku. Celý nebo rozdrcený jalovcový bobule frčí v marinádách a kořenících směsích, hlavně když je řeč o hovězím, jehněčím, nebo zvěřině.Jalovec koření od KaiseraNejvíc se v kuchyni používá jalovec obecný (Juniperus communis), jehož bobule nejen že kralují v kuchyni, ale hrají důležitou roli i při výrobě ginu. A víte, že jalovec má kořeny až v antice? Už tehdy se používal nejen pro ochucení jídel, ale i jako léčivka a ochrana proti zlým duchům. Takže když sáhnete po jalovci, sáhnete po koření s bohatou historií a spoustou příběhů. Jalovec se při uzení přidává i do štěpky, aby dodal uzenýmu specifický aroma.

 

Majoránka

 

 je bylina, co se hodí na uzení a marinování masa, protože její jemná chuť skvěle ladí s drůbeží, vepřovým a jehněčím masem. Když udíš, můžeš majoránku zkombinovat s dalšíma bylinama a kořením, třeba s tymiánem, rozmarýnem nebo česnekem, aby jsi vytvořil bohatou a vyváženou chuť. V nakládačkách zase majoránka umí krásně zvýraznit přirozený vkus masa a dává mu lahodně bylinkovej nádech, což se obzvlášť cení ve středoevropské a středomořské kuchyni.

Nejběžnější je majoránka zahradní (Origanum majorana), která má aromatický listy a jemnou chuť. Je příbuzná s oreganem, ale její chuť je míň intenzivní a jemnější.

Kromě kulinářskýho využití, majoránka funguje i jako přírodní antiseptikum a má lehkej relaxační účinek, což může pomoct ulevit od stresu a napětí. Historicky byla majoránka používaná v lidový medicíně pro léčbu různých nemocí, včetně trávicích problémů a respiračních onemocnění. V některých kulturách byla dokonce považovaná za symbol štěstí a dobrého zdraví.

Takže majoránka není jen skvělá kuchyňská ingredience, ale i prospěšná pro zdraví, což ji dělá populární volbou po celý světě. Její schopnost obohatit chuť masa a zároveň přispívat k lepšímu zdraví dělá z majoránky důležitý koření v každý kuchyni.

 

Cayenský pepř | Chilli

 

to je proslulý koření, co ti dá do jídla ten správnej šmrnc. Známej svým pekelným žárem a krásně rudou barvou, cayenský pepř se získává z mletejch sušenejch špičatejch papriček a ve světový kuchyni si získal srdce mnoha gurmánů, co mají rádi "vostrý" jídla.

Když už mluvíme o uzení nebo nakládání masa, cayenský pepř je bomba. Jeho ostrá a pikantní chuť dokonale proniká do masa a dává mu ten správnej říz. V BBQ marinádách nebo kořenících směsích, známejch jako rubs, je prostě nezastupitelnej. I když ho dáš jenom trochu, výrazně obohatí chuť masa a zvýrazní jeho profil, aniž by ostatní chutě zmizely pod lavinou pikantnosti.
A co víc? Cayenský pepř je plnej vitamínů A, B, E a spousty antioxidantů, co bojujou proti volným radikálům v těle. Navíc, díky kapsaicinu ti může pomoct i zlepšit metabolismus, což je super, když se snažíš držet linii.

Cayenský pepř má ale i svoje místo v tradiční medicíně, kde se používá k zlepšení krevního oběhu a ke zmírnění bolesti. Lidová medicína ho dokonce využívá v mastech a balzámech pro úlevu od bolesti svalů a kloubů.

Cayenský pepř, co se často taky říká chilli, je ve skutečnosti odrůda chilli papričky. Tento název, "chilli", pochází z jazyka Nahuatl, což je jazyk Aztéků, a původně se označovaly všechny typy chilli papriček. Cayenský pepř je specifický druh, který je známý pro svou ostrost a je velice populární ve světový kuchyni. Jeho název "chilli" se ujal, protože lidé obecně chilli papričky spojují s pikantními a ostrými chutěmi, což přesně cayenský pepř nabízí.

 

Medvědí česnek

 

co je známej taky jako divokej česnek, patří mezi oblíbený jarní bylinky, co najdeš hlavně v listnatých lesích po Evropě a Asii. Jeho chuť připomíná česnek, ale je jemnější a má nádech zeleně, což ho dělá super na uzení a marinování masa.
Když už to maso nebo klobásy chystáš na uzení nebo do láku, medvědí česnek je prima, protože přidává masu svěží, bylinkovej nádech, aniž by ho přehlušil. Hodí se čerstvej, nasekanej nebo jako součást marinád a kořenících směsí, a to jak k lehčím masům, jako je drůbež a ryby, tak i k těm těžkým, jako je jehněčí nebo hovězí. V lácích funguje jako přírodní konzervant díky svým antibakteriálním vlastnostem.

Medvědí česnek je taky plnej vitamínu C, co posiluje imunitní systém, a má v sobě alicin, známej z běžnýho česneku, což mu dává protizánětlivý a antimikrobiální schopnosti. A navíc je skvělej pro tvoje srdce a krevní tlak.

Na jaře si ho můžeš najít v přírodě, což je mezi přírodními sběrači docela populární. Kvůli svý popularitě a sezónnosti ho někteří nazývají "divokým zlatem". Ale pozor, sbírej ho s respektem k přírodě, abys neničil jeho přirozenej domov.
Medvědí česnek tedy nejen super chutná, ale je i hodně užitečnej jak ve tvý kuchyni, tak pro tvý zdraví. S ním můžeš obohatit spoustu pokrmů, od salátů až po maso.

 

Kardamom

 

kterej je často považovanej za jedno z nejstarších koření na světě, je vysoce ceněnej pro svou unikátní chuť a aroma. Toto koření pochází z rodu Elettaria a Amomum v rodině zázvorovitých a je obzvláště populární v indické, středovýchodní a skandinávské kuchyni.

Když se používá při uzení a nakládání masa, kardamom je známej svou schopností dodávat masovým výrobkům, jako jsou salámy a jiné uzeniny, výraznou a exotickou chuť. Jeho silný, aromatický a mírně pikantní tóny s nádechem eukalyptu a citronu můžou transformovat jednoduchý masový pokrmy na delikatesy s bohatým a složitým chuťovým profilem. Ve Skandinávii a Německu se kardamom často používá v recepturách pro vánoční a velikonoční salámy, kde přidává sladkou a pikantní chuť, která je typická pro tyto tradiční uzeniny.

Kardamom je někdy nazývanej "králem koření" díky svý vysoký ceně a výraznýmu aroma. Jeho sběr a zpracování je pracnej proces, protože semena musí být ručně vybírána z malých, zelených tobolek rostliny.

Jinýmy slovy, kardamom představuje exotický a aromatický koření, který může obohatit různý kulinářský kreace, včetně salámů a uzenin. Jeho použití ve světě uzení a nakládání masa přináší nejen výjimečný chutě, ale i zdravotní výhody, který z něj dělají cennej příspěvek do jakýkoli kořenící skříně.

 

Zázvor

 

to je to pikantní koření, co dá každýmu pokrmu pravej šmrnc, známej po celým světě pro svou ostřejší, aromatickou chuť. Toto koření čerpáme z oddenku rostliny zázvoru (Zingiber officinale), a hojně ho využíváme jak v čerstvé, tak i sušené formě.

Když se pustíme do uzení nebo marinování masa, zázvor přináší salámům a klobásám unikátní chuť a vůni. Jeho ostrost spolu s osvěžujícím citrusovým nádechem může oživit ty tradiční recepty a dodat novou chuťovou dimenzi klasickým masovým výrobkům. Zázvor je mega hit hlavně v asijské kuchyni, kde se pravidelně používá v různejch masovejch směsích, včetně klobás. Přidáváme ho často do marinád a kořenících past, který se používají ještě než se maso začne vlastně zpracovávat, čímž masu dodává pikantní a svěží chuť.
Pro maximální efekt, se zázvor obvykle přidává do masový směsi buď jako jemně nastrouhanej čerstvej zázvor, nebo jako sušenej prášek.
Zázvor je taky známej svýma zdravotníma benefitama, včetně protizánětlivých vlastností a podporu trávení. Obsahuje gingeroly, bioaktivní složky, co můžou pomoci snižovat bolest, zlepšovat funkce gastrointestinálního systému a stimulovat imunitní systém. Díky těmto vlastnostem je zázvor ceněnej nejen jako koření, ale i jako důležitej prvek v přirodní léčbě.

Historie zázvoru je dlouhá, hodně ceněnej byl v Číně a Indii pro svoje léčivé vlastnosti, a jeho použití se časem rozšířilo do Evropy a Ameriky díky obchodním cestám.

Celkově, zázvor je super doplněk do uzenin obecně a široké škály masovejch výrobků, kde jeho unikátní chutě a zdravotní přínosy můžou skutečně obohatit gastronomický zážitek.

 

 

Zpět do obchodu