ZÁKLADY UZENÍ
Uzení je někdy kumšt a jindy zase alchymie. Není to ale žádná věda, pokud dodržíte pár základních pravidel. V domácích udírnách je uzení sice časově náročnější než zahradní grilování, ale celkový výsledek to několikanásobně vynahradí. Uvidíte. Tak raušovní uzení!
Klasický způsob nakládání masa na uzení je za pomoci běžné kuchyňské nebo mořské soli, případně nakládání do rychlosoli (kupříkladu známá a ověřená Praganda).
koupit štěpku
dejte pozor na to, aby dřevěná štěpka neobsahovala prach, kůru, hnilobu a plísně. Pozor i na oleje a další kontaminace. Doporučuju proto vybírat přímo produkty vyrobené výhradně pro uzení.
příslušenství
Nebojte se ovocné štěpky! udíte-li na buku nebo olši, zařaďte některou z ovocných štěpek třeba jen na závěr uzení. takový poslední dvě hodinky budou tak akorát. proviant získá „barvu“ i zajímavější chuť.
koupit jalovec
přestože takovej smrk, modřín nebo borovice voněj krásně, při uzení masa se jim panstvo raději vyhněte. po nich je maso hořké a nemusí to být ausgerechnet labůžo, na to dám štempl.
Základem kvalitního kouře a raušovního výledku je vždycky kvalitní vlhká štěpka! ale zase dejte bacha, ať nemáte v ohništi rybník. Pro sichr zkontrolujte celý můj návod.
Nenašli jste odpovědi na vaše otázky? Zavolejte nám!
PO–PÁ / 8–16 HOD / +420 601 123 321